Silikon Meme İmplantlarının Yerleştirildiği Doku Planları

  1. meme-estetigi-2

İmplantlar hastanın mevcut fiziksel özelliklerine göre farklı doku planlarına yerleştirilebilirler.

  • Meme Altı (subglandüler) Yerleşim: Klasik olarak yeterli meme dokusu bulunan ancak daha büyük göğüs hacmine sahip olmak isteyen hastalarda implant meme dokusunun hemen altına yerleştirilmelidir. Meme altı yerleşim uygun vakalarda her zaman doğal en yakın sonucu sağlamaktadır. Ameliyat süresi son derece kısa olup, ameliyat sonrası iyileşme ve normal hayata dönüş süreleri de son derece kısa olmaktadır. Ameliyat sonrası göğüslerin doğal bir forma kavuşmaları hızlı ve mutluluk vericidir.
  • Kas Zar Altı (subfasyal) Yerleşim: Meme dokusunun altında bulunan göğüs kaslarını örten ve kas zarı denilen ince ve şeffaf zarfın altına imalatın yerleştirilmesidir. Doku planı olarak meme altı plana son derece yakın olup, son zamanlarda tüm meme altı uygulamalarda direk meme altı yerine zar altı plan tercih edilir olmuştur. Bu planda imalatın daha stabil olduğuna inanılır.
  • Kas Altı ( submuskuler) Yerleşim: Meme dokusunun hemen altında bulunan pektoral ve serratus kasları ile göğüs duvarı (kaburgalar) arası plana imalatın yerleştirilmesi işlemidir. Kas altı plan yeterli meme dokusu olmayan ve zayıf hastalarda protein gizlenenilmesi ve daha doğal bır görünüm elde edilmesi amacıyla tercih edilir. Kas altı plana implant uygulamasında operasyon süresi daha uzun ve göreceli olarak daha konmalıdır. Ameliyatın erken döneminde özellikle kol hareketi ile hastalar ağrı hissederler. Kas altı yerleşim sonrasında implant kas tarafından güçlü bir şekilde tutulduğu için uzun süre göğüslerde natürel bir sarkma oluşmaz. Üst yarıda belirginlik uzun süre devam eder. Bu hastalarda zamanla meme dokusunun sarkması, kas tarafından tutulan imalatın daha yıkarıda kalmasına ve memede çift tepeli bir görünüme yol açabilir (duble bouble).
  • İkili (Dual) Plan Yerleşim: implantın bir kısmının kas altına gömüldüğü, bir kısmının ise meme altında bırakıldığı plandır. Dual planda genellikle imalatın üst yarısı kas altına görülürken alt yarısı meme altında bırakılır. Dual plan uygulamasının özellikle göğüsün üst yarısında daha doğal bir görüntü sağladığı ifade edilir. Bununla birlikte kas hareketleri sırasında imalatın kas altından meme altı plana doğru kayışı memede garip bir görüntü oluşmasına neden olur.
Özet
Makale Adı
Silikon Meme İmplantlarının Yerleştirildiği Doku Planları
Yazar
Açıklama
İmplantlar hastanın mevcut fiziksel özelliklerine göre farklı doku planlarına yerleştirilebilirler.
Posted in: