Silikon Meme İmplantlarının Yerleştirilmesinde Kullanılan Kesiler

  1. meme-estetiginde-kullanilan-kesiler

İmplantlar meme altına yerleştirilirken başlıca 3 yerden kesi yapılabilir.

  • Meme altı
  • Meme başı
  • Koltuk altı

Meme altından implant yerleşimi günümüzde en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemle Göğüs ön duvarı ve meme dokusuna zarar vermeden implant yerleştirilebilir. Ameliyat sırasında kanama kontrolü son derece rahat yapılabilir. İmplant istenilen doku planına (meme altı, kas altı vs) konulabilir ve her iki memenin simetrisi çok kolaylıkla sağlanabilir. Kesi izi tam olarak meme altı kıvrımına denk getirildiğinde, görünen bir iz kalmaz.

Meme başından implant yerleştirilmesi daha nadir olup, bu tekniğin seçilmesindeki esas kaygı ameliyat izinin en aza indirilmeye çalışılmasıdır. Bu nedenle özellikle meme derisi ile meme başı ve çevresini oluşturan areola arasında belirgin farklılık olan hastalarda yapılabilir. Yani bu yöntem meme başı halkasının belirgin koyu renkli olduğu hastalarda tercih edilmelidir. Meme başından implant yerleşiminin meme başı duyarlılığına olan etkisi ve süt bezlerine olan olumsuz zararları halen tartışmalı bir konudur.

Koltuk altından implant yerleşimi pratikte en az iz bırakan yöntemdir. Bununla birlikte, koltuk altından yapılan kesi ile klasik koheziv jel implantların kullanılması ve bu bölgeden memeye yerleştirilmesi mümkün değildir. Bu yolla sadece salin protezler ve sönük haldeyken doku içine yerleştirilir, implant doku içerisindeyse serum fizyolojik ile şişirilerek hacim sağlanır. Koltuk altı yaklaşımda dokuda kanama kontrolü son derece zordur. Ayrıca her iki imalatın simetrisi her zaman tam olarak sağlanamaz.

Özet
Makale Adı
Silikon Meme İmplantlarının Yerleştirilmesinde Kullanılan Kesiler
Yazar
Açıklama
Meme altından implant yerleşimi günümüzde en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemle Göğüs ön duvarı ve meme dokusuna zarar vermeden implant yerleştirilebilir.
Posted in: